SAP ERP – Kurumsal Kaynak Planlaması

ERP Nedir? (Enterprise Resource Planning – Kurumsal Kaynak Planlaması) 

Kurumsal Kaynak Planlaması işletmelerde kullanılması gereken kaynakların (işgücü, malzeme vb.) en efektif şekilde kullanılmasını sağlayan yönetim sistemlerine denir. ERP sistemleri, mal ve hizmet üretimi sırasında kullanılan tüm işlemleri ve verileri bir araya getirerek veya bir araya getirilmesine destek olmaya çalışır. Kullanımı kolay olan ERP sistemleri, bilgisayarın çeşitli donanım ve yazılımlarını, genel olarak bütünleşik bir veritabanında kullanırlar.

Kurumsal kaynak planlaması aslında işletmelerin tüm kaynaklarının birleştirilip, verimli olarak kullanılması için tasarlanmış sistemlerin oluşturulmasına denmektedir. ERP ilk dönemlerde üretim çevrelerinde kullanılmaya başlansa da; günümüzde ERP sistemleri çok daha geniş bir alana hizmet vermektedir. ERP sistemleri, bir işletmenin tüm temel işlemlerini kendi yapısı altında toplayabilir. Ayrıca kar amacı olmayan kuruluşlar, vakıflar, hükümetler veya diğer varlıklar da ERP sistemlerini kullanabilirler.

ERP sistemleri birden fazla yazılımın bir araya gelmesiyle “ERP Yazılım Paketi” halinde de sunulabilir.

Aslında ERP yazılım paketi açılımı daha çok büyük ve geniş uygulumalar için kullanılmaktadır. Bir ERP sistemi kullanıcının, iki veya daha fazla bağımsız yazılımın arayüzü ile karşılaşmasını engeller ve ek avantajlar sağlar. Yazılımların standart olmasını, birçok yazılım kullanmak yerine tek bir yazılım kullanılmasını, tüm veriler genellikler tek bir veritabanında saklandığından kolay ve büyük rapor alma, durum değerlendirme gücünü sağlar.

Bir ERP yazılımı bünyesinde birbirinden bağımsız çalışan finans, müşteri ilişkileri yönetimi, insan kaynakları, lojistik, stok yönetimi gibi farklı uygulamalar bulunabilir.

Global ekonomik alanda rekabet edebilmek ve başarılı olmak için sağlam bir iş platformu kaçınılmaz bir gerekliliktir. SAP ERP, şirketiniz için hayati önemde olan süreç ve operasyonlarınızı yönetmenizi kolaylaştırır ve bulunduğunuz sektörün ihtiyaçlarına uygun çözümler sunar.

  • Finansal Uygulamalar
  • Lojistik Uygulamalar
  • İnsan Kaynakları Yönetimi