Lumira Designer’ın Getirdiği Yenilikler

Geçtiğimiz yıl SAP tarafından piyasaya sürülen Lumira Designer 2.0 ‘ın hayatımıza girmesi dashboard tasarımı ve kullanımı konusunda çeşitli kolaylıklar sağladı. Onu takip eden Lumira Designer 2.1 ve Lumira Designer 2.2 versiyonları ile birlikte yeni güncellemeler eklenmiş oldu. Bu yazıda kısaca Lumira Designer’ın hayatımıza girmesiyle birlikte bizi bekleyen yenilikleri sizlerle paylaşacağım.

Beyza MENGÜÇ

Business Analytics Consultant

İş Analitikleri Danışmanı

 

 

 

 

I. LUMX DÖKÜMANI NASIL OLUŞTURULUR?

SAP Lumira Documents: .LUMX uzantılı dokümanları BI Platform üzerinde yaratmamızı, kaydetmemizi ve sonrasında erişmemizi sağlar.

SAP Business Objects BI Platform:

 

Analysis Application (Design Studio) tipindeki dokümanları BI Platform üzerinde yaratmamızı, erişmemizi ve kaydetmemizi sağlar.

Local Mode: Kullanıcıların yarattıkları dokümanları; kendi local makinelerinde SAP Design Studio 1.x gibi versiyonlarda uyumluluk modunda saklayabilmelerine imkan sağlar.

 

II. “TECHNICAL COMPONENT” LER (TEKNİK BİLEŞENLER)

 • COMMENTS (YORUMLAR)

Yorum özelliğinin SAP Business Objects Web Intelligence (WEBI) uygulamasında gördüğümüz çerçeveyle aynı olduğunu ve aslında platform düzeyinde bir özellik olduğunu belirtmeliyim. Comments özelliği bir takım script kullanmayı gerektirse de, mantığı oldukça basit. Technical Component olarak Comment componentini yaratabilir ve dashboardlarınızda sıkılıkla kullanabilirsiniz.

 • COMPONENTS (BİLEŞENLER)

Dynamic Components  data source’u, component’i ve hatta composite’i script aracılığıyla dinamik olarak eklemenize olanak sağlar. Lumira Designer 2.2 ile birlikte daha önce yaratmış olduğunuz componentlerin özelliklerini yeni componentinize tanımlayabilir, yeni bir applicationda aynı componenti kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 • APPLICATION LIST (UYGULAMA LİSTESİ)

SAP Lumira Designer kullanıcılarının diğer applicationlarda kaydettikleri bookmarkların listesini görmemizi sağlayan technical component Application List’tir.

Kullanıcı, Application List tarafından kaydedilmiş olan bookmarklar arasından seçim yapabilir ve seçtiği bookmarkı application olarak çalıştırabilir.

 

 • AUTHORING (KİŞİSEL İÇERİK OLUŞTURMA)

Authoring son kullanıcıya canvas ve componentler üzerinde daha fazla kontrol sağlama imkanı sunan yeni bir özelliktir. Bu özellik sayesinde son kullanıcı; listeden yeni bir componenti sürükleyip bırakabilir, var olan componenti  kopyalayıp yapıştırabilir, componentin  konumunu ve boyutunu değiştirmesine ve hatta değiştirilmiş çalışmalarını kaydetmesine olanak tanır.

 • BOOKMARKS (İŞARETLEYİCİ)

Lumira Designer applicationlarınızda işlem yaparken ve verilerinizi analiz ederken, uygulamanızın tamamının veya bir kısmının ekranda gözüken anlık statik verilerini olduğu şekliyle bookmarka kaydedebilirsiniz.

Bu verileri diğer applicationlarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca başka kullanıcılar için yaratmış olduğunuz bookmarkları kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Yeni versiyonla birlikte halihazırda kullanılabilen bu özelliklerin yanı sıra composite componentin içerisinde bookmark tanımlayabilirsiniz.

III. SCHEDULING (ZAMANLAYICI)

Uzun bir süredir Design Studio için beklenen Schedule özelliği Lumira Designer ile birlikte tıpkı WEBI dökümanında olduğu gibi Lumx dökümanı için de kullanılabilir hale geldi.

BI Platformda schedule etmek istediğiniz Lumx dokümanını seçip, ardından formatı belirleyerek (LUMX veya PDF) schedule edebilirsiniz.

 

 

 

 

IV. EXPORT TO PDF (PDF’E AKTARMA)

Technical Components’in altında Export PDF componenti yaratılır.

PDF’e aktarmak istediğiniz componenti seçip Application’ın Scheduling kısmında PDF’e dönüştürerek otomatik schedule edebilirsiniz. Aktarılacak olan componenti belirlenmiş olan sayfa boyutlarına uygun hale getirerek işlemi gerçekleştirir.

 

 

V. PERFORMANS İYİLEŞTİRME

 • FAST STARTUP ENABLED (HIZLANDIRILMIŞ AÇILIŞ)

Application Properties kısmında Fast Startup Enabled özelliğini “true” yaptığımızda; ilk önce componentler render edilerek application açılması hızlandırılır daha sonra data sourcelar yüklenir.

 

 

 • COMPONENT LOAD OPTIMIZATION (BİLEŞEN YÜKLEME İYİLEŞTİRMESİ)

Lumira Designer 2.2 ile birlikte belirli componentler yüklenirken sadece gerekli olan CSS ve Scriptleri yükleyerek performansı artırmaya yönelik bir çalışma yapılmıştır.

Örneğin component ilk açılışta hidden olarak belirlenmişse, başlangıçta componente ait CSS Classı ve Java Scripti çalıştırmaz, component visible hale getirildikten sonra ilgili dosyaları çalıştırır. Performansı optimize edilebilen componentler aşağıdaki gibidir:

 • Chart
 • Feeding Panel
 • Chart Type Picker
 • Map
 • Map Builder
 • Map Property Editor
 • PDF Export
 • Document
 • Icon
 • Formatted Text View
 • Text Area
 • Segmented Button
 • Scorecard

 

 • UNLOAD DATA SOURCE (BELLEKTE TUTULAN VERİYİ TEMİZLE)

Özellikle Data Source’ları paralel olarak çalıştırmak istediğimiz ancak limitli kaynağa sahip olduğumuz durumlarda bu özelliği kolaylıkla kullanabiliriz. O anda kullanılması gerekli olmayan data source’u unload ederek performansı artırabiliriz.

 

 

VI. CHART IMPROVEMENTS (GRAFİK İYİLEŞTİRMELERİ)

Lumira Designer ile birlikte Chart üzerinde anlık kıyaslama yapmak mümkün. Grafik üzerinde birden fazla veri noktası seçerek pop-up şeklinde bir karşılaştırma ekranı sayesinde verileri anlık olarak kıyaslayabilirsiniz.

 

“Enable Ad Hoc Comparison” ve “Add Trendline” seçenekleri işaretlenir.

 

VII. CONDITIONAL FORMATTING (KOŞULLU BİÇİMLENDİRME)

Lumira Designer’da Technical Component kısmında “Conditional Formatting Settings” componenti yaratabiliriz. Bex’te oluşturduğumuz query’ye herhangi bir condition atamamıza gerek kalmadan, yarattığımız yeni component sayesinde conditional format uygulayabiliriz.

 

 

 

 

 • GROUPED LIST (GRUPLANMIŞ LİSTE)

 

–> Lumira Designer 2.2 ile birlikte hayatımıza giren bu component sayesinde kullanıcı belli başlıklar altında gruplanmış ve detaylandırılmış verileri görebilir hale gelmiştir.

–> Bu componenti daha kullanışlı hale getiren özellik ise Authoring Technical componenti ile birlikte kullanılabiliyor olmasıdır. Böylece uygulamanın tasarımı esnasında bir kaç component tanımlanabilir ve bu sayede son kullanıcı dashboardun kullanımı sırasında sürükleyip bırakarak istediği özellikleri ekleyebilir veya çıkarabilir.

 

 

 

 

IX. VARIANT (KAYDEDİLMİŞ SEÇİM DEĞERLERİ)

Bu özellik Application özellikleri kısmından kolaylıkla açılıp kapanabilir. Son kullanıcılar promptlara cevap verirken kolaylıkla variant özelliğini kullanabilir veya yeni bir variant yaratabilir.

Query Variant özelliği BW tarafında dizayn edilmiş tüm variantları destekler. Son kullanıcıya variantı uygulamak istediği Data Source’u seçebilme seçeneği sunar.

X. COMPOSITES (UYGULAMA BİLEŞENLERİ)

Lumira Designer 2.0 ile kullanıma hazır hale gelen Composites kullanıcıya birçok yenilik sunar. Composites’i lego parçaları gibi düşünebiliriz. Yarattığımız herhangi bir composite’i kaydedip sonrasında farklı bir application içerisinde kullanabiliriz. WEBI’de kullandığımız “shared elements”le aynı yapıya sahip olup, farkı ise CMC tarafından yönetilmiyor olmasıdır.