SAP BusinessObjects’in Geleceği ve SAP Analytics Cloud Yol Haritası

  • Anasayfa
  • Blog
  • SAP BusinessObjects’in Geleceği ve SAP Analytics Cloud Yol Haritası

SAP ‘nin İş Zekası ürünlerini sadeleştirmek amacıyla tek bir platformda toplamak istediğini
biliyoruz, ancak bu konuda bir çok kişinin kafası karışmış durumda. SAP yakın gelecekte tüm
geliştirmeleri cloud platformda mı yapacak, yoksa Business Objects BI Platformda güncellemelere
yer verecek mi?

 

Beyza MENGÜÇ

Business Analytics Consultant

İş Analitikleri Danışmanı

 

 

 

SAPPHIRE etkinliğine kadar SAP’nin iş analitikleri yatırımlarının bundan sonra tamamen
cloud baz alınarak yapılacağı düşüncesi hakimdi. Etkinlikte yapılan duyurudan sonra geniş bir
kullanıcı kitlesi olan Business Objects BI Platformda geliştirmelerin gelmiş olması on-premise
kullanıcılarının yüzünü güldürdü.

Yapılan duyuruya göre Business Objects BI 4.2 SP7 – SP8 güncellemelerinin yanı sıra BI
4.3’ün 2019 yılının dördüncü çeyreğinde kullanıma sunulacak olması herkes için büyük sürpriz oldu.

Bu durum akıllara şu soruyu getirdi: SAP İş Analitikleri konusunda nasıl bir yol haritası
izleyecek? Şu şekilde ifade edebiliriz:

Business Objects BI Platform için aşağıdaki tarihler geçerli olacak:

*Buna göre Explorer ve Dashboard Maintenance 2020 yılında tamamen sona erecek.

Aklımıza takılan diğer bir soru ise Cloud, Business Objects Enterprise’ın yerini alabilecek mi? Bu konudaki görüşler de ikiye ayrılmış durumda. SAP expertlerinin bazıları kullanmaya bu kadar alıştığımız ve bize her anlamda esnek hareket kabiliyeti sağlayan on-premise geliştirmelerinin devam etmesi gerektiği düşüncesinde. Bunu destekleyen en önemli etmen Cloud platformda veri üzerinde yapılacak değişikliklerin yeterince kolay olmaması, platformu kullanmanın alışılagelmiş on-premise yapısından farklı olması ve veri güvenliğiyle ilgili kullanıcıların aklındaki soru işaretleri.

Diğer yandan herhangi bir client’ a ihtiyaç duymadan, browser üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz Cloud’un analitikler için tek platform olacağını savunan görüşler de yadsınamayacak kadar fazla. Bu görüşlere göre Analytics Cloud hayatımıza şu yenilikleri getirecek:

  • Planning, Predictive, BI bir arada: Bütçeleme, Tahmin ve Analiz özellikleri var olanlara yenileri eklenerek aynı platform altında buluşturulmuş. Özellikle Tahmin özelliği makina öğrenmesi, saniyeler içinde analiz yapabilme yetenekleriyle bilinmeyenleri kullanıcıların analiz etmesine olanak sağlıyor ve şirketlerin karar verme süreçlerine yardımcı oluyor.
  • Browser üzerinde çeşitli veri kaynaklarından alınan datayı modelleme ve anlık veri analizi imkanı sunuyor.
  • Herhangi bir client’a ihtiyaç duymadan browser üzerinden tasarlanabilme özelliğine sahip.
  • 2019 yılından itibaren Lumira Designer’da olduğu gibi tasarımı kolaylaştırmak ve daha efektif hale getirebilmek için Design özelliğinin gelecek olması.
  • İki hafta gibi çok kısa bir aralıkla sürekli yeniliklerin uygulandığı bir platform olması.

 

Her ne kadar SAP iki ayrı platformda çalışmalarına devam etse de büyük resme bakıldığında asıl amaç “Tüm analitikler için tek platform (Cloud)”. HYBRID adı verilen bu çalışmadan biraz bahsedecek olursak; amacı cloud ve on- premise uygulamaları tek bir platformda birleştirerek tasarımı basit, güçlü görsellerle analiz yapmak.

SAP Hybrid BI stratejisini benimsemesinin temel unsurları, kullanıcı deneyimini modernize etme ve yerel bir bulut çözümünde en yeni analitik özellikleri sunma ihtiyacını kabul ederken, problemleri en aza indirmeye ve mevcut yatırımların yeniden kullanılmasına izin vermeye dayanır.

Analytics ürün stratejisinin BI bileşeni, SAP Analytics Cloud ve SAP BusinessObjects Enterprise’ı bulut platformda birleştirerek on-premise ve bulut ortamlarında kesintisiz bir deneyim sağlamanın yanı sıra her iki platformun gücünü artıran karma bir çözümde birleştirmeye odaklanır.

SAP Hybrid çözümünü sadece teknolojik bir gelişim amacıyla geliştirmemiştir. Bu amacının yanı sıra müşterilerinin cloud’a geçiş sürecini hem hızlandırmak hem de kolaylaştırmak istemiştir.

Tüm bu platformların birbirinden farklı olması kullanıcının hangi platformdan hangi rapora ulaşacağı konusunda kafa karışıklığına sebep olabilir. SAP bu noktada Analytics Hub çözümüyle karşımıza çıkmaktadır. Asıl amacı tüm analitik platformlara tek bir noktadan erişim olanağı sağlamaktır. Çözüm, raporların tekrar oluşturulmasını önler ve tüm analitik platformlarının doğru şekilde görüntülenmesini sağlar. Tüm analitik çözümlere aynı anda erişilebildiğinden, kullanımı izlenebilir ve hangi sistemlerin, veri kaynaklarının ve analitiklerin daha çok kullanıldığını analiz edebilirsiniz.